Początki działalności (1909–1950)

Przewodnictwo po Warszawie sięga początku XX wieku. W 1906 r. powstało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, a już w 1909 r. zaczęto w jego ramach kształcić przewodników. Kolejny kurs odbył się, mimo wojennych warunków w 1916 r. Prowadziła go stworzona przez Aleksandra Janowskiego sekcja Miłośników Warszawy. Warszawski Oddział PTK reaktywowany został w marcu 1946 r., a w maju tego roku odbył się pierwszy kurs przewodnicki.

Koło Przewodnickie (1950–1973)

W 1950 r. przewodnicy działający dotychczas jako Komisja Wycieczkowa PTK utworzyli koło przewodnickie. W tym roku powstało też, po połączeniu PTK i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, PTTK Członkowie Koła byli inicjatorami m.in. uroczystych odpraw wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz utworzenia muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Rozbudowana struktura koła była następnie przyczyną przekształcenie go w oddział.

 

Warszawski Oddział Przewodników (od 1973)

Warszawski Oddział Przewodników PTTK zrzesza przewodników miejskich po Warszawie,
terenowych  i pilotów wycieczek.

W strukturze oddziału działalność prowadzą następujące jednostki:

  • Warszawskie Koło Przewodników Miejskich (prezes: Dorota Wójcik)
  • Warszawskie Koło Przewodników Terenowych (prezes: Szymon Bijak)

Siedziba WOP PTTK znajduje się w zabytkowej kamienicy Hoserów. Budynek został zbudowany w latach 1904-1905 na gruntach Zakładu Ogrodniczego Braci Hoser. Kamienica posiada liczne zdobienia, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, nawiązując do tematyki florystycznej - m.in. kartusz z owocami i konewką, poręcze zdobione metalowymi kwiatami, witraż ze słonecznikami. Wynika to z faktu, że bracia Hoser uważani byli za jednych z najlepszych ogrodników w Warszawie
(Piotr Hoser pełnił m.in. funkcję głównego ogrodnika Ogrodu Saskiego). W kamienicy mieściły się biura firmy Hoserów, a także m.in.  kantor i skład nasion.

Od 2005 r. w budynku znajduje się najstarszy czynny in situ w Europie i jedyny zachowany w Warszawie, zaprzyjaźniony z nami Fotoplastikon, będący obecnie oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego, który można zwiedzać http://fotoplastikonwarszawski.pl/