Egzamin przewodnicki
Szanowni Państwo, w związku z pandemią COVID-19, egzaminy na przewodnika miejskiego po Warszawie zostają zawieszone do odwołania!
O wznowieniu egzaminów, poinformujemy na naszej stronie internetowej i facebooku.
Miejsce egzaminu: część teoretyczna - siedziba Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK, Warszawa, Aleje Jerozolimskie 51/16; część praktyczna - wycieczka po Warszawie.
Do egzaminu mogą przystępować osoby które spełniają następujące warunki:
- ukończyły 18 lat,
- posiadają wykształcenie co najmniej średnie,
- nie były karane za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek
- ukończyły kurs dla kandydatów na przewodników miejskich po Warszawie, zorganizowaną przez jednostkę Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego lub
- posiadają dowolne uprawnienia przewodnika turystycznego PTTK
(par. 37 Regulaminu szkolenia i egzaminowania kandydatów na przewodników miejskich i terenowych oraz nadawania uprawnień przewodników turystycznych PTTK – Załącznik do Uchwały nr 55/XVIII/2014 Zarządu Głównego PTTK z dnia 27 lutego 2014 roku)
UWAGA:
Kandydaci przystępujący do egzaminu na podstawie pkt.5, do zgłoszenia do egzaminu dołączają kserokopię legitymacji Przewodnika Turystycznego PTTK lub legitymacji Przewodnika Turystycznego wydanej przez Marszałka Województwa lub Wojewodę.
Egzamin składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej.
Część teoretyczna obejmuje:
- Test zawierający 30 pytań, trzy warianty odpowiedzi (tylko jedną prawidłową); warunkiem uzyskania wyniku pozytywnego jest uzyskanie 20 punktów.
- Część ustną, polegającą na odpowiedzi na trzy pytania znajdujące się w wylosowanym zestawie.
Między testem, a częścią ustną dokonywane jest losowanie jednej z trzech tras egzaminacyjnych do egzaminu praktycznego (na dzień następny).
Trasy autokarowe na egzamin zostaną podane na stronie internetowej na miesiąc przed egzaminem.
Część praktyczna obejmuje: przejazd autokarem po wylosowanej poprzedniego dnia trasie oraz przejście po mieście ze zwiedzaniem obiektów znajdujących się na trasie. Każdy zdający odpowiada trzy razy: w autokarze, na trasie pieszej i w obiekcie. Oceniana jest zarówno wiedza, jak i umiejętności praktyczne: znajomość miasta, współpraca z kierowcą, ustawienie grupy, rozwiązywanie problemów itp.
Po zdaniu egzaminu zdający otrzymuje świadectwo zdania egzaminu a następnie kieruje do Zarządu Głównego PTTK wniosek o nadanie uprawnień przewodnika turystycznego PTTK (miejskiego po Warszawie). Aby otrzymać legitymację przewodnika i identyfikator, należy zapisać się do PTTK (najlepiej u nas, w Warszawskim Kole Przewodników Miejskich).