WYCIECZKI PO MAZOWIECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Wszystkich miłośników Mazowieckiego Parku Krajobrazowego zapraszamy na cykl wycieczek przyrodniczych.

14.08.2021 r. - Suchą stopą przez Bagno Całowanie
Bagno Całowanie to największe torfowisko niskie na terenie Mazowsza położone w pradolinie Wisły, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na wyjątkowe wartości przyrodnicze, zostało włączone do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Bagno Całowanie to mozaika różnorodności: różnego typu rozległych, podmokłych łąk, szuwarów, rozlewisk, lasów oraz tuż obok skrajnie suchych, piaszczystych wydm śródlądowych. To miejsce występowania unikatowej roślinności i ostoja wielu gatunków zwierząt, ptaków i owadów.
Z miejsca zbiórki przejdziemy do wieży widokowej, z której będziemy podziwiać piękny widok na rozległe łąki, następnie udamy się w ich głąb drewnianą kładką, pierwszą częścią ścieżki przyrodniczej tzw. „13 błota stóp”. Prowadzi ona również na drugą stronę do bardziej dzikiej, leśnej części bagna, w której znajduje się jezioro. Zwiedzimy wydmę Góra Pękatka, będącą pozostałością po epoce lodowcowej, mijając w drodze dwa malownicze stawy rybne. Następnie wrócimy na trasę edukacyjną i udamy się rzadziej uczęszczaną przez turystów ścieżką przez łąki, do kolejnej wydmy Kobyla Góra, najwyższej z kilku wydm w tej okolicy. Stąd przejdziemy do miejsca zbiórki wśród kwitnących, barwnych łąk i śpiewu ptaków.

Rozpoczęcie wycieczki (godz.10:00) i jej zakończenie (ok. godz.14:00) przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Podbieli (w pobliżu miejscowości Osieck, powiat Otwock, gmina Celestynów). Dojazd autem.

Trasa ok. 10 km nie wymaga szczególnej kondycji fizycznej. Rekomendujemy wygodne buty, zabezpieczenie się środkami na owady oraz zabranie ze sobą wody i małej przekąski.

W wycieczce mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu 14 dni poprzedzających wyjazd nie miały żadnych niepokojących objawów chorobowych oraz nie kontaktowały się z osobami chorymi lub będącymi na kwarantannie.

Wiek uczestników: 12+

Wycieczkę poprowadzi Anna Nalazek, przewodnik PTTK po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, członkini Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka, miłośniczka i propagatorka przyrody.

ania nalazekjpg

Koszt uczestnictwa: 40,-zł/os

Program kolejnych wycieczek:

18.09.2021 r. - Rezerwat przyrody "Na Torfach"
2.10.2021 r. - Magia celestynowskich lasów i bagien.
6.11.2021 r. - Suchą stopą przez Bagno Całowanie
Szczegółowe programy wycieczek, będą zamieszczanie dwa tygodnie przed planowanym terminem.