SZLAKIEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Powstanie warszawskie – jedno z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń miasta. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Heroiczny wysiłek o wolność żołnierzy, harcerzy, cywilów.
Zapraszamy na cykl 6 wycieczek: Szlakiem Powstania Warszawskiego.

TRASY I PROGRAMY WYCIECZEK

28.07.2021 r., godz. 19.00-21.00 (środa),  POWSTAŃCZA STARÓWKA
W pierwszych dniach Powstania całe Stare Miasto jest w polskich rękach, powstańcy zdobywają np. Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, która będzie ich bastionem. Jednak pod koniec sierpnia dzielnica – stale bombardowana oraz ostrzeliwana przez artylerię (w tym ciężkie wyrzutnie rakietowe, zwane „szafami” lub „krowami”) – zamienia się w ruiny.
Trasa: Pomnik Powstania Warszawskiego – Plac Krasińskich – Arsenał – ul. Długa - ul. Freta – Kościół św. Jacka– Rynek Nowego Miasta – Kościół - Sakramentek – Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych – Pomnik Małego Powstańca – Archikatedra św. Jana

4.08.2021 r., godz. 19.00-21.00 (środa), POWSTAŃCZE ŚRÓDMIEŚCIE
Aleje Jerozolimskie – kontrolowane przez Niemców na odcinku między Marszałkowską a mostem Poniatowskiego – dzielą Śródmieście na Północ i Południe. Jedyne przejście prowadzi przez zbudowany przez powstańców między Kruczą a Marszałkowską wykop, osłonięty workami z piaskiem. Przejście jest pod ostrzałem, ale udaje się je utrzymać do końca; przebiegają nim łączniczki z rozkazami, przechodzą cywile i harcerze z listami (działa poczta polowa). Warunki życia w Śródmieściu są nieco lepsze niż w innych dzielnicach.
Trasa: Plac Teatralny – Ogród Saski – Kościół św. Krzyża, ul. Kopernika (szpital polowy), ul. Szpitalna, ul. Złota, Plac Powstańców Warszawy – Budynek Pasty – Aleje Jerozolimskie
Czas trwania: 2h

11.08.2021 r., godz. 19.00-21.00 (środa), POWSTAŃCZE NEKROPOLIE, cz. 1, CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY
Cmentarza Powstańców Warszawy, największa stołecznej nekropolii wojennej, na której spoczywają szczątki i prochy ponad 100 tysięcy cywilnych i wojskowych ofiar Powstania Warszawskiego
w dużej mierze bezimiennych.
Czas trwania: 2h

18.08.2021 r., godz. 19.00-21.00 (środa), POWSTAŃCZE NEKROPOLIE, CZ. 2, CMENTARZ POWĄZKI WOJSKOWE
Powązki Wojskowe - miejsce spoczynku, około 4,5 tyś uczestników walk powstańczych.

25.08.2021 r., godz. 19.00-21.00 (środa), POWSTAŃCZA WOLA
Tu początkowo powstańcy odnoszą sukcesy, a mieszkańcy są pełni entuzjazmu. W wolskiej Fabryce Kamlera stacjonuje Komenda Główna AK. Sytuacja zmienia się, gdy zaskoczeni początkowo Niemcy zaczynają kontratak, z użyciem brygady Dirlewangera (złożonej częściowo z kłusowników i żołnierzy skazanych przez sądy wojskowe). Zaczyna się eksterminacja ludności, nazwana „rzezią Woli”: w ciągu dwóch dni, 5-7 sierpnia, w trakcie systematycznie prowadzonych egzekucji ginie co najmniej 40 tys. cywilów.
Trasa: Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Okopowa, ul. Żytnia, ul. Mireckiego, Cmentarz Żydowski, Gęsiówka, budynek powojennej Publicznej Szkoły Powszechnej - twierdza Św. Kingi

31.08.2021 r., godz. 19.00-21.00 (wtorek), CZERNIAKÓW
Gdy wycieńczeni powstańcy ze Starego Miasta przechodzą kanałami do Śródmieścia, z ulgą przyjmują rozkaz kierujący ich oddziały na Czerniaków – wydaje się, że jest to spokojna dzielnica, z ogródkami pełnymi warzyw. Ale od 11 września to Czerniaków staje się celem ataków: Niemcy chcą odciąć powstańców od Wisły, aby uniemożliwić ewentualny desant wojsk sowieckich.
Trasa: Rozbrat, Park im. Marszałka Rydza Śmigłego, ul. Czerniakowska, ul. Wilanowska, ul. Zagórna, Płyta Desantu
Czas trwania: 2h

Koszt uczestnictwa: 30 zł/os, przy zgłoszeniu 2 osób zniżka 10 % Udział w całym cyklu: 150,- zł
Cena zawiera: usługę przewodnika specjalizującego się w tematyce wojennej, ubezpieczenie NNW

Uwaga! Miejsce spotkania przewodnika z grupą zostanie podanie po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia!