Vivat wszystkie stany!

Vivat wszystkie stany!

Każdy może spotkać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnę Izabelę Czartoryską, a także wielu innych przyjaciół majowej konstytucji, m.in. księdza Hugo Kołłątaja. Wszystko podczas historycznego spaceru "Vivat wszystkie stany!", który upamiętni 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zobaczymy postacie historyczne

Podczas spaceru zobaczymy postacie, które przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będą to m.in. ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski czy książę Józef Poniatowski z księżną Izabelą Czartoryską, którzy pojawią się w towarzystwie dworzan i dwórek.

"Obecni będą również ksiądz Hugo Kołłątaj, a także Ignacy Wyssogota Zakrzewski czy Franciszek Barss, którzy należeli do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Każda napotkana postać pozwoli nam opowiedzieć o jej udziale w tworzeniu Konstytucji 3 Maja, a także o nastrojach społecznych 1791 roku.

Kliknij i zaproś znajomych z Facebooka na spacer!

Spacer ruszy o 14:30

Spacer rozpocznie się o godzinie 14.30. Uczestnicy ruszą z dziedzińca Pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu. Gości przywita narrator oraz król Stanisław August i marszałek Małachowski. Podczas przemarszu w kierunku Starego Miasta do orszaku będą dołączać kolejne postaci związane z wydarzeniami majowymi 1791 roku. Kulminacją spaceru będzie odczytanie na dziedzińcu Zamku Królewskiego fragmentów Konstytucji 3 Maja i przemówienia marszałka Małachowskiego. Z Zamku Królewskiego orszak uda się w kierunku Rynku Starego Miasta, gdzie nastąpi zakończenie spaceru.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy na to niezwykłe wydarzenie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spacer potrwa około dwóch godzin! Udział w spacerze jest nieodpłatny. 

Spacer po Warszawie w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja współorganizują Warszawski Oddział Przewodników PTTK,, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Teatr Wielki - Opera NarodowaTeatr Narodowy w WarszawieDom Spotkań z Historią, Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie oraz Poznaj Warszawę.

Posłuchaj audycji z radia RDC z ubiegłego roku o trasie spaceru: http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-spacer-z-bohaterami-uchwalenia-konstytucji-3-maja/
31453864_1827356460903918_7905120469177597952_ojpg