Dzieje Młocin. Od średniowiecznej osady do miasta ogrodu - wykład on-line - 20.01.2022

Dzieje Młocin. Od średniowiecznej osady do miasta ogrodu - wykład on-line - 20.01.2022Historia Młocin sięga czasów średniowiecza, jednak prawdziwa kariera tej miejscowości rozpoczęła się w drugiej połowie XVIII w., gdy wszechwładny saski minister Henryk von Brühl zbudował na skraju osady pałacyk z reprezentacyjnymi ogrodami. Nazwa wsi z czasem stała się synonimem wypoczynku i zabawy. Na początku XX w. w Młocinach założono rozległy park publiczny, do którego przybywały parostatkami tłumy warszawiaków. Przed I wojną światową urbaniści kreślili na młocińskich przestrzeniach ambitne plany dwóch howardowskich Miast-Ogrodów. Echem tych ciekawych, niezrealizowanych koncepcji są malownicze dworki kameralnego osiedla Młociny-Park z lat 20.


Termin: 20.01.2022 r., godz. 19.00, czas trwania: 1h

Realizacja: wykład realizowany jest on-line na platformie ClickMeeting. Link do platformy zostanie przesłany po przyjęciu zgłoszenia.

Prowadzący: Mateusz Napieralski - absolwent Instytutu Archeologii UW. Badacz dziejów warszawsko-kampinoskiego pogranicza. Od 2017 r. współpracuje z Bielańskim Ośrodkiem Kultury, prowadząc prelekcje i wycieczki. Publikuje teksty historyczne w lokalnej gazecie "Nasze Bielany".


Udział jest bezpłatny. Obowiązuje uprzednia rejestracja mailowa uczestników – do 19 stycznia 2022 r.

 
Pobierz formularz zgłoszeniowy